19.02.19 | Přeměna žáka na vědce
aktuální informace
11.09.18 | Duální vzdělávání…cesta správným směrem
12.06.18 | Poslední květový den byl v Žilinském kraji ve znamení inovací, techniky a také pohledu do budoucnosti
02.04.18 | Změna obchodního jména společnosti Agentura pro regionální rozvoj, a.s.
29.05.17 | Technická olympiáda skončila
Technická olympiáda 2017, která proběhla elektronicky od 24. 4. 2017 do 26. 5. 2017, byla vyhodnocena. Na 20 otázek odpovědělo celkem 839 žákům z 27 základních škol z Moravskoslezského kraje. Nejaktivnější byly Základní škola a gymnázium, Komenského 754, Vítkov a Základní a mateřská škola Prameny, Karviná. Za každou z těchto škol soutěžilo 110 žáků! Z odpovědí se ukázalo, že největší problém dělají dětem převody jednotek délky. Na otázku, jejíž podstata spočívala ve správném převodu délek, odpovědělo správně pouze necelých 34 % dětí.
Celkem 10 zúčastněných zodpovědělo správně všechny otázky. Protože bylo úspěšných mnoho, museli být ti, které oceníme, vylosováni. Jsou to:
- Karel Křesťan, Církevní základní škola svaté Ludmily, Hradec nad Moravicí
- Natálie Krečmerová, Základní škola a mateřská škola Frýdecká, Havířov-Bludovice
- Šimon Provázek, Základní škola Ilji Hurníka, Opava
Všem třem posíláme drobné odměny a blahopřejeme.
27.04.17 | Technická olympiáda 2017
Technická olympiáda 2017
ARR v rámci udržitelnosti projektu Region4Tech pořádá Technickou olympiádu 2017, která je určena pro žáky 7. až 9. ročníků základních škol v Moravskoslezském kraji, zadání pro všechny ročníky je stejné. Cílem je zvyšovat u žáků zájem o techniku a technické vzdělání, ne najít ty nejchytřejší. TECHNICKÁ OLYMPIÁDA proběhne elektronicky formou kvízu, a to v období od 24. dubna 2017 do 26. května 2017. Olympiáda zahrnuje otázky z mnoha oborů. Žáci mohou odpovědi vyplňovat jak doma, tak ve škole, pro odpovědi není stanoven časový limit. Zúčastnit se mohou všechny děti základních škol Moravskoslezského kraje.
Otázky pro Technickou olympiádu 2017 naleznete na tomto odkazu.
29.03.17 | Soutěž Inovátor Junior
Letos již podruhé mají i žáci a studenti možnost se zapojit do soutěže Inovační firma, kterou vyhlašuje Moravskoslezský kraj. Jednou ze soutěžních kategorií je JUNIOR INOVÁTOR. Soutěže v této kategorii se mohou účastnit žáci základních škol, ale i studenti středních a vysokých škol. Hodnoceni budou odděleně. V podkategorii základních škol se mohou přihlásit jednotlivci i žákovské týmy s nápady z oblasti přírodních, technických, nebo společenských věd, se zlepšováky pro život obce, chod školy, nebo rodinný život.
Uzávěrka přihlášek je do 30.června 2017. Podrobné podmínky jsou dostupné na webovských stránkách soutěže www.inovacnifirma-msk.cz.
31.01.17 | Ne nadarmo je Varroc Lighting Systems z Nového Jičína nejúspěšnější inovační firmou
Společnost Varroc Lighting Systems otevřela v lednu nové vývojové centrum elektroniky. Špičkové výzkumné a prototypové laboratoře, včetně zázemí pro téměř 100 odborníků – elektroinženýrů, jsou umístěné v samostatné budově, a to přímo v areálu výrobního závodu v Šenově u Nového Jičína.
Jedno z nejmodernějších specializovaných vývojových pracovišť nejen v Moravskoslezském kraji, ale v rámci celé České republiky stálo více než 24 miliónů korun.
Práce v takovém centru je velmi zajímavá a je určena především pro velmi zdatné technicky vzdělané zaměstnance. Nechcete se přidat k nim? Studujte technické obory!
29.11.16 | Ostravští vědci vyvinuli odolnější beton
Mezi takřka univerzální stavební hmoty se již dlouho řadí beton. I takto tradiční hmota se dá inovovat. Jednou z novinek, kterou zkoušejí vědci na VŠB - TU Ostrava, jsou vláknocementové kompozity, díky nimž je beton ohebný a zároveň odolnější.
Vývoj nového betonu je sice na počátku, ale na Fakultě stavební už mají první zajímavé výsledky. „Beton se nerozpadne s první trhlinou, naopak, ještě více se zpevní,“ přibližuje Ing. Marek Jašek Ph.D. z Fakulty stavební VŠB – Technické univerzity Ostrava. Navíc je tvárný a tenké vrstvy se dají ohýbat. Hlavní předností ohebného betonu je tak paradoxně odolnost vůči ohybu. „Uplatnit se tak může například u konstrukcí v oblastech, kde bývá často zemětřesení,“ dodává vědec. Tento druh betonu se však může využívat také při stavbě a opravách cest či při výrobě betonových dílů.
Samotná výroba je podle něj velmi složitá, protože se nemůže používat běžná spádová míchačka, ale kontinuální míchání. Ve vývojové dílně na Fakultě stavební to proto někdy vypadá jako v kuchyni. Hmota se ve velké kádi míchá vařečkou, přimíchávají se do ní další ingredience, jako například drcené plastové lahve či jiné odpadní látky, které tak najdou své nové využití.
Vývoj speciálního betonu v laboratořích Vysoké školy báňské trval zhruba pět let.
08.11.16 | Některé naše podniky si vedou opravdu dobře
Společnost MEPAC CZ, s. r. o., historicky první vítěz titulu Inovační firma Moravskoslezského kraje 2013, slaví další úspěchy. Její exponát - víceúčelový mobilní laserový systém pro precizní laserové navařování, svařování, gravírování a řezání nabízí - získal na 58. Mezinárodním strojírenském veletrhu významné ocenění - Zlatou medaili pro laserový systém ACP300-COMPACT.
Zlatou medailí bylo letos v Brně oceněno pouze 6 z celkového počtu 1700 vystavovatelů z 35 zemí světa. Oceněný laserový systém pro precizní laserové opracování nabízí světově unikátní řešení oprav poškozených tvarů u forem či obrobků, a to i u velkých a obtížně manipulovatelných nástrojů. Významným způsobem snižuje výrobní prostoje, transportní náklady a délku opravy. Se stejným produktem firma získala také ocenění „Golden Dragon Awards“ na Mezinárodním veletrhu Eurotool 2016 v Krakově.